Krótka historia powstania balonów i ich funkcjonalność i niezwykłość w czasach dzisiejszych
Balony to dla zdecydowanej większości społeczeństwa przedmiot powszechny i nie mający większego znaczenia ani także funkcjonalności. Jednak zapominamy ile dają one uśmiechu i podziwu na naszych twarzach. Te wszystkie dekoracje, dzięki którym miejsca w których się znajdujemy uczestnicząc w ważnych spotkaniach to wyłącznie w większości zasługa tych balonów.
To one sprawiają, że rzeczywistość staje się piękniejsza, a nawet szare i ponure miejsce może dzięki nim stać się piękniejsze i z charakterem. Szczególne zadowolenie jeśli chodzi o balony spotkać można na twarzach najmłodszych, dla których balonik mogący unieść się w powietrze to coś niezwykłego i nadzwyczajnego. Jednak i tak gdybyśmy zadali kilku osobom pytanie co to jest balon to zapewne moglibyśmy usłyszeć, że balon to różnokolorowe, dmuchane przedmioty.
Jednak w potocznym użyciu słowa balon można spotkać się również z powiedzeniem "zrobić kogoś w balona". Ten związek frazeologiczny nie wiele ma już wspólnego z tymi pięknymi balonikami. Oznacza ono bowiem w potocznej polszczyźnie "ośmieszyć kogoś, nabrać, wprowadzić w błąd". Taką definicje podaje także słownik związków frazeologicznych.
I pomimo tego, że tak naprawdę powiedzenie "robić kogoś w balona" należy kojarzyć i odnosić do związanych w pewien sposób to z tradycją karnawału, gdzie występowały przeróżne barwne, dmuchane baloniki, to warto mieć na uwadze, że to nie pierwszy projekt i koncepcja balonu. Pierwszy bowiem projekt "prawdziwego" wynalazku tego rodzaju stworzono w około VII wieku.
Pewien jezuita pochodzenia włoskiego w 1670 roku jak podają źródła niejaki F. de Lana-Terzi stworzył projekt kul opróżnionych z powietrza. Był to model wyłącznie teoretyczny. Jednak do pierwszego prawdziwego lotu było jeszcze dosyć daleko. Dopiero 5 czerwca 1783 roku pierwszy prawdziwy balon wzniósł się za pomocą ogrzanego powietrza. Zasługa ta należała do braci Montgolfier.
W roku 1783 nastąpiło również wzbicie się w powietrze pierwszego balonu gazowego, który został nabity gazem - wodorem. Pierwszy, który wzbił się w powietrze i wybrał się w lot balonem to słynny Pilâtre de Rozier. Miało to miejsce 15 października 1783 roku w jednym z balonów wykonanych przez wyżej wspomnianych Montgolfierów.
Natomiast wiek XX i nasze czasy to już nieco inne loty balonów bowiem balonów stratosferycznych, a one potrafią już nawet wznosić się na wysokości nawet około trzydziestu pięciu tysięcy metrów. Z tym jak i z historią powstania tych przedmiotów nikt już nie da się "zrobić w balona", gdyż obecnie balony to już rzecz znana i dostępna, która jednak pomimo tylu lat istnienia ciągle wzbudza duże emocje wśród społeczeństwa. A lot balonem dla każdego z nas jest czymś wyjątkowym i niezwykłym.